Uroczystości w KZ Dachau , 23.02.2015 r.

W 70. ROCZNICĘ ŚMIECI BŁ. KS. STEFANA WINCENTEGO FRELICHOWSKIEGO MĘCZENNIKA Z DACHAU

zdjecie3W poniedziałek 23 lutego w późnych godzinach wieczornych na terenie byłego obozu koncentracyjnego KZ Dachau pod Monachium odbyła się podniosła niemiecko - polska uroczystość upamiętniająca 70-tą rocznicę śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, męczennika niemieckich obozów koncentracyjnych.

Rozpoczęła ją okolicznościowa Msza św. w kaplicy „Najświętszej Krwi Chrystusa“, w przyobozowym Karmelu, której przewodniczył ks. prałat Franz Josef Bauer były duszpasterz muzeum „KZ Dachau“ w koncelebrze z niemieckimi i polskimi duchownymi. Biografię bł. ks. Wicka, patrona harcerstwa polskiego, przygotowała i odczytała pani Monika Neudert przewodnicząca niemieckiego „Kręgu Przyjaciół Błogosławionych z KZ Dachau“ (www.selige-kzdachau.de).

Na uroczystości obok niemieckich gospodarzy licznie przybyli m.in. polscy harcerze z Monachium i z Dolnośląskiej Chorągwi ZHR z pocztem sztandarowym, przedstawiciele Polonii wraz z duspasterzami, Konsul Generalna RP w Bawarii pani Justyna Lewańska, przewodnicząca Związku Harcerstwa Polskiego poza Granicami hm. Teresa Ciesierska oraz członek Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich i wiceprzewodniczący Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski.

Po Mszy św., w zimową mglistą noc na placu przy obozie, odbyła się krótka akademia. Przy zapalonych świecach zostały odczytane po niemiecku fragmentu listów bł. ks. Frelichowskiego i wydarzenia z jego życia obozowego, podkreślające jego heroiczność, charyzmę i pełne zaufanie pokładane w Bogu.

Na zakończenie złożono wieńce i kwiaty przy kaplicy „Śmiertelnego Lęku Chrystusa“ na terenie byłego obozu.