Bp Wiesław Lechowicz z wizytą duszpasterską w Brazylii

23.08.18  Na zaproszenie ks. Kazimierza Długosza, Prowincjała Towarzystwa Chrystusowego  i Rektora PMK w Brazylii, ks. Zdzisława Malczewskiego bp Wiesław Lechowicz odwiedza duszpasterskie ośrodki polonijne w Brazyli. Będzie też uczestniczył w Jubileuszu 60-lecia pracy duszpasterskiej Towarzystwa Chrystusowego na kontynencie południowoamerykańskim.

Relacja z pobytu bpa Wiesława Lechowicza w Brazylii 

Powitanie chlebemyW sobotę 18 sierpnia bp Wiesław Lechowicz wylądował na lotnisku w Porto Alegre - stolicy stanu Rio Grande do Sul, gdzie został powitany przez ks. Zdzisława Malczewskiego SChr, Rektora PMK w Brazylii i przedstawicieli tutejszej Polonii.

Zesp Wieczorem w siedzibie Towarzystwa Polonia, liczącym 121 lat działalności, odbyła się kolacja dla społeczności polonijnej. Odpowiadajac na słowa serdecznego powitania Biskup wyraził swoją radość z przybycia do Brazylii i możliwości poznania tutejszej Polonii. Na cześć Dostojnego Gościa polonijny zespół folklorystyczny wykonał kilka tańców ludowych.   

Bierzmowanie Porto AlegreW niedzielę 19 sierpnia Delegat KEP ds. Emigracji spotkał się z wiernymi Polonusami z Porto Alegre w Kościele Polskim. Podczas Mszy św. udzielił Sakramentu Bierzmowania 10 osobom. Większość z nich to dorośli, którzy oczekiwali na biskupa z Polski. Wierni Kapelanii Polskiej w Porto Alegre to osoby z 2, 3,4 czy nawet 5 pokolenia. Modlą się, śpiewają po polsku. Nie wszyscy mówią po polsku, ale chcą mieć duszpasterza polskiego i uczestniczą w życiu religijnym w Kapelanii Polskiej. Ileż wzruszenia, łez u wielu osób biorących udział we Mszy św. sprawowanej w języku polskim.

 TablicaPod koniec Mszy św. bp Wiesław Lechowicz pobłogosławił tablicę pamiątkową, którą odsłonili dr Vitoldo Królikowski ze swoją mamą Heleną. Tablica dedykowana jest Towarzystwu Chrystusowemu z okazji Jubileuszu 60-lat posługi i obecności wśród Polonii w Ameryce Południowej. W tekście dedykacji zaznaczono, że właśnie w stanie Rio Grande do Sul Chrystusowcy rozpoczęli swoją posługę duszpasterską.

Don Felicjano20 sierpnia  bp Wiesław Lechowicz odwiedził Dom Feliciano, położone około 170 km od Porto Alegre, gdzie mieszkają potomkowie polskich osadników. W Dom Felicjano jest Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej, oraz znajduje się tam wiele pamiątek dla uczczenia polskiej emigracji. Gość z Polski został przyjęty z wielkimi honorami!

2. 26 sierpnia 23 sierpnia - dalszy etap wędrowania po śladach polskich emigrantów, którzy w drugiej połowie XIX wieku osiedlali się w Nova Trento, Brusque i Kuritiba.

 

26.08.18b24 sierpnia - kolejny dzień spotkań z rodakami w interiorze: Agua Branca, Rio Claro do Sul, Sao Mateus do Sul. W Rio Claro do Sul bp Lechowicz przewodniczył Eucharysti w której uczestniczyło kilkuset wiernych! Cudowni ludzie, pełni wiary i przywiązania do Maryi i Polski.