Anglia, 75-lecie Hufca Harcerek ,,Bałtyk“

ZHPW dniu 1 lipca br. w Londynie Hufiec Harcerek Bałtyk obchodził 75-lecie swego istnienia. W uroczystościach wziął udział bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.Galeria Foto

Słowo Biskupa skierowane do Harcerek

 Z serdecznym pozdrowieniem zwracam się do wszystkich Harcerek londyńskiego Hufca ,,Bałtyk“, które obchodzą w bieżącym roku jubileusz 75-lecia istnienia Hufca. Jubileusz ten zbiega się z inną piękną rocznicą, z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Wkład londyńskiego Hufca, podobnie, jak i londyńskiej emigracji polskiej, jest nie do przecenienia dla odzyskiwania i umacniania ducha niepodległego wśród Polaków na obczyźnie. O tym myślano już w czasie II wojny światowej, o czym świadczy data powstania Hufca. Dlatego w imieniu Kościoła w Polsce i środowiska duszpasterskiego Polonii pragnę powierzyć dobremu Bogu wszystkie harcerki Hufca. Niech zmarłe obdarzy życiem wiecznym w Jego obecności, a żyjącym niech hojnie błogosławi!

Mam nadzieję, że mimo zmieniających się czasów i radości z faktu, że znów Polska może cieszyć się wolnością, Hufiec ,,Bałtyk“ nadal będzie służył swym ideałom i czuwał, gdyż wolność jest nie tylko darem, lecz i ustawicznym zadaniem.

Nie pozostaje mi nic innego, jak wszystkich świętujących jubileusz 75- lecia Hufca objąć gorącą modlitwą i zawierzyć macierzyńskiej opiece Maryi, Królowej Polski. U Jej stóp św. Jan Paweł II dokładnie 35 lat temu wypowiedział słowa, które dedykuję obecnemu zastępowi i przyszłym pokoleniom harcerek w Londynie, jak i w pozostałych częściach Wysp Brytyjskich: ,,Dzisiaj, kiedy zmagamy się o kształt naszego życia społecznego, pamiętajcie, że ten kształt zależy od tego, jaki będzie człowiek“.

Z pasterskim o błogosławieństwem

bp Wiesław Lechowicz

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

 Hufiec Bałtyk jest najstarszą jednostką w Chorągwi Harcerek w Wielkiej Brytanii – powstał jeszcze w czasie II Wojny Światowej w 1943 z inicjatywy Dhny Hm Rzpl Heleny Grażyńskiej. Hufiec obejmuje działalność harcerek na terenie Londynu. Czytaj więcej..