Hiszpania, Bp Lechowicz na uroczystościach w Palos de la Frontera

Hiszpania14 czerwca br. minęła 25. rocznica koronacji przez św. Jana Pawła II figury Matki Bożej w kościele parafialnym w Palos de la Frontera, w miejscu skąd Krzysztof Kolumb wyruszył na odkrywanie nowego lądu. Z tej okazji odbyła się uroczysta Msza święta i procesja z koronowaną figurą Madonny. Nabożeństwu przewodniczył biskup diecezji Huelva José Vilaplana Blasco. W liturgii Eucharystii celebrowanej przy klasztorze franciszkanów w Recibida uczestniczyli...

między innymi: bp Wiesław Lechowicz, ambasador Polski w Hiszpanii Marzenna Adamczyk, polscy księża pracujący w miejscowej diecezji, proboszcz Palos - ks. Wiesław Susz oraz grupa kilkunastoosobowa Polaków, mieszkających na stałe w tej okolicy. 

Biskup diecezji Huelva w kazaniu przywołał osobę Jana Pawła w kontekście nowej ewangelizacji, podkreślając jej konieczność w Hiszpanii i Europie. Z kolei bp Lechowicz, odwołując się do historii odkrycia Ameryki przez Kolumba, wskazał na współczesne wyzwanie dla katolików, jakim jest osobiste odkrywanie Królestwa Bożego i pomaganie innym w docieraniu do Niego. Dla większości Europejczyków, podkreślił, Królestwo Boże, jest zupełnie nie znanym światem. Po Mszy świętej wyruszyła procesja z figurą Madonny do kościoła w Palos. W jej trakcie burmistrz miasta Palos przekazał Maryi insygnia swej władzy, berło. Po kilku godzinach marszu w obecności kilkutysięcznych rzesz wiernych, fetujących figurę niczym żywą osobę, została wprowadzona do świątyni, którą przed 25 laty nawiedził Papież. Uroczystego otwarcia drzwi dokonał bp Wiesław Lechowicz. Cała uroczystość zakończyła się o godz. 2 po północy odmówieniem modlitw w celu zyskania odpustu zupełnego, przyznanego z okazji tej jubileuszowej uroczystości.

Uroczystość ta była też okazją do spotkania z miejscową Polonią. Bp Wiesław rozmawiał z naszymi rodakami, a dokładnie rodaczkami, które w większości założyły w tym miejscu rodziny po zamążpójściu za Hiszpanów. Region Huelva i Palos znany jest także z uprawy truskawek. Dlatego od lat przybywają tu Polacy do sezonowej pracy.