Reportaż w TVP Polonia z uroczystości na Trojcowie

Pięknych uroczystości patriotycznych w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę nie mogło zabraknąć w „stolicy” Polonii, jak można nazwać Chicago. W niektórych z nich brał udział bp Wiesław Lechowicz.

Foto Galeria

11 listopada Biskup przewodniczył Eucharystii w kościele polskim na Trójcowie. To miejsce szczególne w historii odzyskania przez Polskę niepodległości. W kościele wybudowanym w ciągu jednego roku przez polskich emigrantów Ignacy Jan Paderewski zgromadził katedów, gotowych wstąpić do armii błękitnej gen. Hallera. W sumie wyjechało ich 23 tysiące. Duże pamiątkowe zdjęcie z tamtego wydarzenia umieszczono przed kościołem. Bardzo licznie przybyli Polacy na Mszę świętą za Ojczyznę przypominali liczebnie rzeszę sprzed 100 laty.

Wśród uczestniczących w Eucharystii byli księża Chrystusowcy, proboszczowie niektórych chicagowskich parafii na czele z delegatem abp Chicago ds. Polonii - ks. Markiem Smółką, siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, siostry Benedyktynki, wicekonsul RP w Chicago, przedstawiciele organizacji kombatanckich, żołnierzy i policjantów, harcerki i harcerze, uczniowie szkół polskich ze swymi nauczycielami i rodzicami.

100 LAT NIEPODLEGŁEJ - Relacja z Paryża, Londynu, Litwy, Chicago -               TVP POLONIA

Zobacz więcej...

AUSTRALIA - Dziękczynienie za odzyskaną niepodległość w Sydney

Punktem kulminacyjnym obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości była Msza Święta dziękczynna, sprawowana 10 listopada 2018 roku w Katedrze Najświętszej Maryi Panny w Sydney. Uroczystości przewodniczył ks. bp Dariusz Kałuża MSF, ordynariusz diecezji Goroka na Papui Nowej Gwinei. Foto Galeria    Czytaj więcej..

BRAZYLIA - Święto Niepodległości w Rio de Janeiro

9 listopada polska wspólnota parafialna w Rio de Janeiro zgromadziła się w podziemiach muzeum poświęconego pamięci tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny. 11 listopada Polonia zgromadziła się na Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem  ks. Prowincjał Kazimierz Długosz SChr Czytaj więcej...   Foto Galeria

ANGLIA - Dla Niepodległej w  Londynie

Msza Święta z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości została odprawiona w Katedrze Westminsterskiej w Londynie, 10 listopada 2018 r. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka. W niedzielę 11 listopada w sali koncertowej  - Royal Albert Hall - odbył się koncert „100 Lat”. Program koncertu oparto na utworach, które miały wydźwięk historyczny, kulturalny i religijny na przestrzeni ostatniego stulecia. Czytaj więcej...

 USA- 100. urodziny Niepodległej na Jackowie

W sobotę 10 listopada w ramach lekcji w Polskiej Szkole im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Chicago dzieci świętowały urodziny Biało-Czerwonej, czyli 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości. Pisały życzenia „urodzinowe” dla Polski, robiły wiele prac z symbolami narodowymi, Zobacz więcej..

HISZPANIA - Uroczystości w Walencji

W Katedrze w Walencji 11 listopada zgromadziła się okoliczna Polonia by na Mszy św. pod przewodnictwem Kardynała Antonio Cañizares Abpa Walencji modlić się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości . W czasie Mszy św. Kardynał ogłosił utworzenie Polskiej Parafii Personalnej w Walencji. Z tej okazji w katedrze umieszczony został na stałe obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, patronki nowej parafii.

12 listopada bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej spotkał się w sanktuarium św. Jana Pawła, „ na górce” u OO. Cystersów z polskimi księżmi i siostrami zakonnymi pracującymi w Chicago. W czasie homilii ks. Biskup podkreślił rolę polskiego duchowieństwa i posługę sióstr oraz dziękował za przekazywanie wiary i polskich tradycji w środowiskach polonijnych - ,Deo gratias za Wasze powołanie i posługę naszym rodakom!" Po uroczystej Mszy Świętej miało miejsce wspólne spotkanie, które było okazją do podzielenia się radościami i problemami z życia duszpasterskiego. Foto Galeria

Charyzmatem Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej jest posługa Polakom żyjącym poza granicami naszej Ojczyzny. 

Bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej odwiedził Dom Samotnej Matki prowadzony, od 10 lat w Chicago, przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej oraz spotkał się z Siostrami Misjonarkami w Domu Delegatury w Chicago.

  DZIEŁA PROWADZONE  PRZEZ SIOSTRY MISJONARKI W USA 

Młodzież polonijna z 15 krajów świata (Kanady, Anglii, Francji, Belgii, Węgier, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Rosji, Mołdawii, Austrii, Niemiec i Hiszpanii) uczestniczyła w Forum Młodzieży Polonijnej, które odbyło się w Warszawie w dniach od 9 do 12 listopada. Młodzież wzięła udział w oficjalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. 

RELACJA Z FORUM MŁODZIEŻY POLONIJNEJ

Wiktoria z Niemiec, uczestniczka II Kongresu Młodzieży Polonijnej podsumowała udział w Forum Młodzieży Polonijnej. Zapraszamy do posłuchania

W niedzielę 18 listopada Polonia mieszkająca w Kalifornii, w okolicach San Jose, obchodziła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W kościele pw. św. Brata Alberta w San Jose zgromadzili się licznie nasi rodacy, w tym konsul RP dla Kalifornii Południowej z siedzibą w Los Angeles Jarosław Łasiński, harcerze i harcerki oraz zaproszenia kapłani z USA i Polski. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Lechowicz. W okolicznościowym kazaniu dziękował Polonii za troskę o ducha patriotycznego i religijnego. Foto Galeria