II Kongres Młodzieży Polonijnej

INT Plakat Kongres 2018

bp rekolekcje AngliaW dniach od 4 do 7 marca 2018 roku bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej prowadził rekolekcje wielkopostne dla wspólnoty polonijnej w Parafii Chrystusa Króla w Londynie Balham.

Parafia Chrystusa Króla w Londynie Balham

POLSKA PARAFIA CHRYSTUSA KRÓLA W LONDYNIE BAHLAM JUŻ OD 1948 ROKU JEST WRAZ Z POLONIA W LONDYNIE.

Pierwsze polskie nabożeństwo

W kaplicy Braci Ksawerianów na Clapham South odbyło się z inicjatywy ks. Stanisława Cynara pierwsze polskie nabożeństwo. Ta data przyjmowana jest za początek polskiej parafii. Jej twórca i pierwszy proboszcz, ks. St. Cynar, niestrudzony i dalekowzroczny organizator, doprowadził do zakupu w 1969 r. budynku Hamilton House i przeniesienia tam całej działalności religijnej i duszpasterskiej. Mimo sukcesu jakim było utworzenie Polskiego Ośrodka Katolickiego i Klubu Orła Białego, nie tracił nadziei na zakup własnego budynku kościoła. Niestety, przedwczesna śmierć w 1976 r. nie pozwoliła mu na osiągnięcie wymarzonego celu. Stało się to udziałem jego następcy, ks. Stanisława Świerczyńskiego, który przeprowadził zakup zniszczonego gmachu United Reformed Church i podjął wraz z parafianami szeroko zakrojone prace przy jego remoncie i odnowie.

Poświęcenie kościoła

Odbyło się poświęcenie kościoła, któremu nadano wezwanie Chrystusa Króla. Uroczystości celebrowali bp Szczepan Wesoły, ks. Karol Zieliński rektor Polskiej Misji Katolickiej, proboszcz Stanisław Świerczyński i 30 zaproszonych księży. Obecni byli przedstawiciele władz Państwa Polskiego na wychodźstwie z prezydentem Stanisławem Ostrowskim na czele. W ołtarzu umieszczono relikwie św. Stanisława, patrona Polski. W kościele zagościł obraz „Matki Boskiej Opiekunki Żołnierzy-Tułaczy”, namalowany przez Władysława Wasilewskiego i poświęcony w Jerozolimie 31 V 1945 r., ufundowany przez żołnierzy polskich w Palestynie, po wojnie powierzony opiece Koła 10 Pułku Huzarów 14 Wielkopolskiej Brygady Pancernej. Tragiczne lata II wojny światowej i dzieje polskiego oręża upamiętniają obecnie tablice we wnętrzu kościoła, odnoszące się do 1 pułku artylerii motorowej, Szkoły Podchorążych Piechoty, Cichociemnych Armii Krajowej, żołnierzy Związku Artylerii Przeciwlotniczej, Komandosów Polskich Sił Zbrojnych, 11 Wołyńskiego Batalionu Strzelców i Junackiej Szkoły Kadetów.

Czytaj więcej...